Lastiğin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Aracın en önemli parçalarından biri olan lastiklerin düzenli olarak değiştirilmesi gereklidir. Lastikler zamanında değiştirilmezse otomobilde performans düşüşü ve aynı zamanda güvenlik açığı oluşabilir. Otomobilinizde lastikler kullanıldıkça aşınmaya ve bir yerden sonra artık frenleme özelliğini kaybetmeye başlar. Bu sebeple lastik değişiminin ne zaman yapılmasını bilmeniz oldukça önemli bir konudur. Eğer lastiklerinizi zamanında değiştirmezseniz sonrasında büyük sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Aracınızda lastiğinizin değişme ihtiyacı olup olmadığını serviste araç muayene işlemi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Fakat servise gitmeden lastiğinizin değiştirilip değiştirilmeyeceği hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Lastik Değişimine İhtiyaç Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İlk işlem olarak lastiklerin sırt deseninin kontrolünü yapabilirsiniz. Eğer lastiğinizin sırt derinliği 1.6 mm’nin altında ise artık yeni bir lastiğe ihtiyacınız var demektir. Bundan başka dişlerin arasında bulunan diş aşınma çubuklarına bakarak da anlamanız mümkündür. Lastiklerde aşınma prosedürü başladığı zaman çubuk ile lastik dişleri aynı hizada olmaktadır. Kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise madeni para testidir. Bunun için ilk önce 1 TL lik parayı dişlerin arasında bulunan kanal bölümüne yerleştirerek ölçme işlemi yapmalısınız. Eğer para halka olan bölümden dışarı çıkıyorsa lastiğinizin değişime ihtiyacı var demektir. Araç kullanımı sırasında direksiyon titreşiminin olması da lastiğin değiştirilmesine ihtiyaç olduğu anlamına gelmektedir. Lastikler eşit bir şekilde aşınmadıysa sürüş sırasında direksiyonun titremesi olası bir durumdur. Genellikle titreşim 40-50 km/san hızlarında başlar ve hız arttıkça daha çok yoğunlaşma hissedilir. Eğer hız artımında da titreşim artmaya başladıysa ve hala devam ediyorsa lastiklerde bir aşınma söz konusudur.

Lastik Ömrü Hakkında

Lastik ömrünüzü öğrenmek için bir serviste uygun maliyet ile lastiklerinizi kontrol edebilirsiniz. Çünkü lastiklerin ne kadar ömrü kaldığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Her bir aracın kullanım sıklığı ve şartlarına göre lastik ömrü değişebilmektedir. Fakat lastikler üretildikten sonra saklama ömürleri tahmini 10 sene olarak verilmektedir. Lastiğinizin yaşını öğrenmek istiyorsanız üzerinde yer alan kodun son dört hanesine bakabilirsiniz. Burada lastiğinizin ne kadar ömrü olduğu gösterilmektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir