Kış ve Yaz Lastikleri Nasıl Saklanır?

Araçların lastikleri muhafız edilmemesi durumunda kolaylıkla yıpranabilmektedir. Bu zaman lastikler işlevselliğini de kaybetmektedir. Lastiklerinizi mevsim değişikliklerinden korumak için saklama yapılmalıdır. Aynı zamanda lastiklerinizin ömrünün uzun olmasını istiyorsanız saklama yapılması şarttır. Depolama konusunda firmalar araç sahiplerine birçok opsiyon sunmaktadır.

Mevsim Değişimi Zamanı Lastikleri Nerede Saklayabiliriz?

Bilindiği üzere lastikler aracınızın üzerindeyken daima kirlenmektedir. Toz, çamur, zift ve diğer kimyasallar lastiğin ömrünü kısaltmaktadır. Lastikler kauçuk maddelerden yapılması sebebi ile bu tür etkenlerden çabuk etkilenmektedir. Etkilenme sonrasında lastikler yumuşaklığını kaybetmektedir. Lastiklerin yeni kalması ve yumuşaklığını kaybetmemesi için basınçlı su ile yıkanması gereklidir. Yıkama zamanı sabun ve diğer temizleyici ürünler de kullanabilirsiniz. Fakat yıkama işlemi bittikten sonra su ile durulama işlemi yapılması unutulmamalıdır. Lastiklerin bakım işlemi için tüm bu işlemlerin yapılması oldukça önemlidir. Ayrıca lastiklerin temiz olmalarından başka saklanacak yerlerin uygun olması da oldukça önemli bir etken olmaktadır. Çok fazla sıcak olan bölgelerde lastiklerin depolanması yanlıştır. Aşırı soğuk yerlerde depolama işlemi de lastiğe zarar verebilir. Lastiklerin saklanması için en uygun bölge serin ve ısının ortalama derecelerde olduğu alanlardır. Eğer lastikleri saklamanız için uygun bir ortama sahip değilseniz, koruyucu örtü veya çöp poşetleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde lastiklerinizin ısıya, neme ve soğuğa karşı daha devamlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yağ ve buna benzer kimyasalların bulunduğu ortamlarda da lastik saklanılması uygun değildir. Bu gibi yerlerde lastiklerin saklanması kauçuk özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastikler yapısı gereği olabildiğince lastiklerde uzak tutulması gereken bir parçadır.

Lastikleri Güvenilir Ortamlarda Nasıl Saklayabiliriz?

Eğer lastiklerinizi saklamak için ortamızın yoksa herhangi bir servis merkezinde depolayabilirsiniz. Birçok servis lastiklerin depolamasını yapmaktadır. Bu hizmeti sunan birçok servis olmaktadır ve fiyat aralıklarında bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Lastiklerinizin depolama işlemini yaptırmak istiyorsanız uygun maliyet ile bir servis bulmanız gereklidir. Bunun için internet üzerinden kısa bir piyasa araştırması yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca lastiklerinizi emanet edeceğinizin servisin saklama alanı ile tanış olmalısınız. Eğer servisin sunduğu ortam lastik depolaması için uygun değilse o firmayı tercih etmemeniz önerilir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir